Sękacz z Suwałk - 100% jaj

Kuchnia Podlasia naprawdę może być dla ludzi czymś tajemniczym. Prawie w całości bazująca na tradycyjnej kuchni, czyli mówiąc inaczej której podstawą jest i w której jest zaopatrzona czyli w świeży chleb, kiełbasę, jaja, sery, co pewnie dla wielu może wydawać się za bardzo ciężka. A to kłamstwo Bardzo często symilarycznie w pozostałych dystryktach Polski tu na Warmii i Mazurach gotuje się nie tylko regionalne specjały z kartofli czy jaj.
Niewątpliwie sękacz to specjał główny specjalność Warmii i Mazur, który swoimi korzeniami pochodzi z kuchni Bałtów, pochodzących z Warmii.Według receptur starych kopa czyli 60 jaj jest potrzebne do jego zrobienia.

Bazę w postaci jaja dodajemy niemal do niemal każdej polskiej potrawy. Wypróbowane jajka czyli te, które służyły przy zagniataniu ciasta albo też różnych dań jak np. Jajka Farmio mogą być pyszną bazą stosowaną do suwalskiego sękacza.
Jak zdobyć sękacz prosto z Mazur?
Zobacz jak unikać gmo - http://www.farmio.com/co-to-jest-gmo
W sytuacji gdy kiedykolwiek ktokolwiek zjadł regionalną perełkę kuchni suwalskiej zdaje sobie sprawę, jak wyśmienity jest to przysmak. Zdarza się, że niektórzy kosztują regionalny przysmak na słono, wbrew temu że z pewnością to ciasto bardziej słodkie niż słone.
Archaiczne receptury przewidują, że to właśnie z takiej ilości 60 jajek powstaje cudowny specjał regionu. Receptury dzisiejsze ograniczają jajka ich ilość może się wahać od 30 do 45.
Tradycyjne przepisy Suwalszczyzny to nieodgadłe bogactwo tysiąca receptur starszych i młodszych, w całości praktycznie pierwszym składnikiem są jajka i ziemniaki.